www.České-Budějovice.cz

Už nemůžeme říci, že jsme to nemohli vědět

Po09212020

Last update09:11:44

Back Politka MHD "Pokrok nezastavíš" - ztráta 4,5 milionů

"Pokrok nezastavíš" - ztráta 4,5 milionů

  • PDF

V městské dopravě a při parkování v Českých Budějovicích už nebude možné platit prostřednictvím mobilního telefonu. Projekt, který stál město více než 4,5 milionu korun, končí. Lidé ho téměř nevyužívali.


Pohodlné placení jízdného v českobudějovické městské dopravě a při parkování mobilem bude už brzy minulostí. Podle radních se totiž novinka neosvědčila.

"Službu využívalo velmi málo lidí. Ukázalo se, že pořízení datových jízdenek je pro uživatele velmi problematické. Proto rada rozhodla, že s firmou Direct pay neprodlouží smlouvu, která vyprší na konci března," uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Gentleman s dokonalou pěšinkou uprostřed čela a knírkem v dobovém obleku s mobilem v ruce a heslem 'Pokrok nezastavíš', který byl symbolem marketingové kampaně radnice, tak neuspěl.

Tržby z datových jízdenek a parkovného placené pomocí elektronických peněženek přes mobil se nevyšplhaly ani na jedno procento z celkové částky a pohybují se pouze v řádech desítek tisíc korun.

"Systém nefunguje tak, jak jsme si slibovali. Na aplikaci elektronické peněženky dokáže reagovat asi jen pětina mobilů," sdělila Popelová.

Zavedení projektu Město v mobilu stálo radnici 2,5 milionu korun, pražská firma Direct pay dostává měsíčně 80 tisíc korun a k tomu čtyři procenta z tržeb. Brzy se však bude muset s tímto ziskem rozloučit.

Změna pro cestující možná přijde na jaře

"Je to pro mě novinka. Věděli jsme, že o tom radní budou jednat, protože smlouva končí, ale výsledek nevím. Přitom za celou dobu spolupráce jsem neslyšel žádné stížnosti od města ani od klientů," řekl ekonomický manažer Direct pay Radim Zelenka.

Za nedostatek uživatelů podle něj může špatný marketing města. "Kdybych sám nevěděl, že placení mobilem v Budějovicích funguje, tak se to jinak nedozvím," popsal vlastní pocity Zelenka.

Město v mobilu se tak od jara scvrkne pouze na platby jízdenek pomocí SMS. A to pouze v případě, že si dopravce najde nového dodavatele.
Navíc, nynější SMS lístky jsou v Budějovicích výrazně dražší než klasické papírové jízdenky.

 

Cestující však mají naději, že se na jaře situace změní. "Jsem přesvědčen, že podmínky budou lepší. Nová nabídka už bude bez dalšího prostředníka a jeho marže," slíbil Bohumil Matouš, ekonomický manažer budějovického dopravního podniku.

 

Jízdenku nebo sms?

 

V městské dopravě v Budějovicích mohou lidé využívat dvě služby: SMS nebo datovou jízdenku.Pohotová SMS jízdenkastojí 20 Kč a platí 30 minut.Papírový lístek za 14 Kč platí 40 minut. Základní datová jízdenka, která se kupuje přes elektronickou peněženku DZone, vyjde levněji než běžný lístek: za 12 Kč se dospělý povozí 30 minut, s klasickým lístkem za stejnou cenu jen 20 minut.

 

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/milionovy-projekt-na-placeni-jizdneho-pres-mobil-v-budejovicich-zkrachoval-1bv-/domaci.asp?c=A101210_092239_budejovice-zpravy_pp

 

Komentářů
Bortící se pokrok
Jiří Polánský 2011-04-02 10:40:41

Design kampaně byl od začátku pochybný. Elegán z přelomu 19. a 20. století, písmo, které je
už popraskané, koho to má oslovit? Ale hlavně - cena! Má-li projekt uspět, elektronická
jízdenka MUSÍ být alternativou papírové - jak délkou jízdy, tak cenou. A taky musí být
vybavena bleskově, co když přijde revizor a já zjistím, že nemám jízdenku. Za těchto
okolností má projekt šanci.
Anonymní 2011-04-02 20:22:52

a kdo za tim vším je no přeci Thoma a Popelová,ale budeme dělat jako by se nic nestalo!!
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.23 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."